Refleksje po debacie wyborczej

Drukuj

- Andrzej Duda nie wie, że politykę wschodnią UE zainicjowała Polska ze Szwecją. Duda chce Newport II a przy przygotowaniu Newport I PiS, jako jedyna partia, odmawiał udziału w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – oto zgoda według PiS. Duda nawołujący do zgody jest niewiarygodny. Fotyga skarżyła się, że Unia nas nie słucha. Bronisław Komorowski: informuję pana Dudę, że i UE i NATO teraz nas słucha. PiS ustawia się do integracji europejskiej bokiem, a nawet tyłem. Duda kłamie, że PO oszczędzała na armii, podczas gdy za PiS wydawano na nią 4 mld zł rocznie, a teraz 8 mld zł rocznie. Duda mówi o potrzebie dobrych relacji z sąsiadami, ale zapomniał jak Kaczyńscy skłócili nas z Niemcami, zerwali Trójkąt Weimarski. Jeśli chcemy mieć mocną pozycję w świecie, musimy mieć mocną pozycję w UE. I ją mamy. Buzek był szefem PE, Tusk jest szefem Rady Europejskiej.
– Niekorzystną umowę z Gazpromem podpisał minister skarbu z PiS – Wojciech Jasiński w 2006 r.
– In vitro: Duda: 2 lata więzienia. Komorowski: ludzie mają różne poglądy, różne wrażliwości. Prezydent musi to uszanować. Duda w sprawie in vitro zasłania się Janem Pawłem II.
– Największa ilość ludzi wyemigrowała za rządów PiS: 0,5 mln rocznie. Dziś 8 razy mniej. Dzięki Prezydentowi Komorowskiemu i rządowi PO-PSL 100 tys. dotowanych miejsc pracy o 1 stycznia 2016 r. To jest konkret, podjęta decyzja. Od rządów PiS, gdy Duda był wiceministrem u Ziobry, liczba miejsc pracy wzrosła o 2 mln.
– Cofnięcie reformy emerytalnej to niższe emerytury dla wszystkich albo składki większe o 500 zł dla pracujących. Tego chce Duda. Duda zapomniał, że wg obecnego stanu będzie można przejść wcześniej na emeryturę. 62 lata kobiety, 65 mężczyźni. Prezydent podpisał ustawę o reformie emerytalnej, ale po poprawkach umożliwiających wcześniejsze przejście na emeryturę.
– Komorowski: jestem krytyczny, ale uszanujmy dorobek Polaków ostatnich 25 lat. Nie śpiewajmy, jak Andrzej Duda: Ojczyzną wolną racz nam wrócić Panie.
– PiS głosował przeciwko obniżeniu o połowę finansowania partii z budżetu.
– Duda odpowiedzialny za kilkuletnie opóźnienie poddania SKOKów nadzorowi, co spowodowało 3,2 mld zł strat klientów SKOKów. Bierecki, kolega partyjny Dudy, wyprowadził miliony złotych z systemu SKOK do prywatnej spółki swojej i brata.
– 20 parę mld zł więcej wydaje się na służbę zdrowia niż za czasów PiS. Jest mniej zadłużonych szpitali. Pielęgniarkom protestującym przed Kancelarią Premiera Kaczyńskiego zagłuszano komórki. Dudę na zjeździe pielęgniarek wygwizdano, bo chciał upolitycznić to spotkanie.
– Duda mówił nieprawdę. To jego partia blokowała zmiany w Konstytucji zakazujące sprzedaży lasów państwowych. Za szczególną ochroną lasów głosowali w grudniu 2014 r. posłowie PO i PSL. PiS było przeciwko.
– PiS był przeciwny ustawie ratującej polskie kopalnie, którą związkowcy zaakceptowali. Duda znowu kłamał.
– Gdzie 3 mln mieszkań, który obiecał PiS? Obietnice Dudy będą kosztować 250 mld zł. Kompletnie bez pokrycia. Duda de facto potwierdził, że nie ma ekspertyz, ale jedynie rozmawiał z jakimiś ekspertami.
– Duda twierdzi, że był wybuch w Smoleńsku, a schował Macierewicza w kampanii wyborczej. Dlaczego? – pytał Komorowski.
– Duda od 9 lat blokuje etat na uczelni młodym naukowcom. Duda zmieszał się i nic nie odpowiedział.
– Prezydent Komorowski w podsumowaniu: bezpieczeństwa kraju nie można się nauczyć w dwa tygodnie. Szukam porozumienia z sąsiadami Polski, a nie konfliktów.

Zwycięzca tej debaty jest jeden – Bronisław Komorowski.

Czytaj również